Senior nemusí do domova - Handicap Zlín
Nacházíte se: Nástěnka / Napsali o nás

Senior nemusí do domova

15. 11. 2010

Pomohou terénní sociální služby


15.11.2010 - Magazín ZLÍNSKÝ KRAJ

Když Marie Vodárková ze Zlína před lety překročila pětasedmdesátku, cítila, že jí ubývají fyzické síly. "Usoudila jsem, že mi bude lépe v domově důchodců," vzpomíná.
Najít místo v pobytovém zařízení ale nebylo snadné, a tak začala žena využívat terénní sociální služby. Ty nabízí řada společností - od charit až po domovy důchodců. "Obrovská výhoda je, že člověk může zůstat ve svém přirozeném prostředí," vysvětlila Lenka Špendlíková ze zlínského sdružení "Handicap(?)".  

Nabídka pečovatelských služeb obvykle zahrnuje pomoc s přípravou nebo podáním jídla, osobní hygienou nebo chodem domácnosti. Asistentky či pečovatelky mohou přinést nákup, doprovodi seniora k lékaři nebo na úřad.   "Když mohou lidé zůstat v kontaktu s přáteli a nemusejí se stěhovat, má to velký vliv především na psychiku. A s ní úzce souvisí i zdraví a vůbec chuť do života," dodala Špendlíková. Terénní služby jsou placené. Zatímco jejich nabídka je u různých poskytovatelů velmi podobná, cena se liší. "U nás lidé platí za hodinu práce asistentky padesát korun," nastínila Špendlíková. A dodala, že jde o vztah zajištěný smlouvou, ve které si senior přesně stanoví, jakou pomoc chce.  

Na stejném principu fungují také charity. Například v Novém Hrozenkově pomohou seniorům i naštípat dříví nebo zatopit v kamnech. "Pečovatelky zajíždějí na samoty. Máme třeba klienta ve stavení bez vody, kterou musíme přinášet," popsala vedoucí pečovatelské služby Charity Nový Hrozenkov Jana Orságová. V zimě se prý často stává, že autem prostě neprojedou. Pak pečovatelky zaparkují a k domům pokračují pěšky. "Lidé jsou rádi, že k nim dorazíme, přesvědčíme se, že jsou v pořádku," dodala Orságová.  

Podporu od terénních pracovnic najdou zájemci také v některých pobytových zařízeních. Třeba v otrokovickém Senioru je možné hledat nejen ubytování, ale také ambulantní a terénní služby.  

Důchodce, který chce žít doma a využívat podporu pečovatelské služby, by však měl být do určité míry soběstačný. "Pečovatelky mohou navštívit domácnost i několikrát denně. Ale pokud je člověk plně ležící a odkázaný na celodenní péči, terénní služba nemůže dostačovat," konstatovala ředitelka otrokovického Seniora Ivana Vardanová.

 

Zvětšit