Mt. Everest - Handicap Zlín
Nacházíte se: Nástěnka / Zimní pobyty

Mt. Everest

28. 2. 2000

Sněžná slepota, bivak, vichřice...

 

Jmenuji se Iva Mališková a je mi 20 let. Tábora s HANDICAPEM (?) jsem se zúčastnila poprvé. A to jako doprovod mojí neteře Markéty na týdenním pobytu v Charitním domě Salvator.

Na táboře byly různě postižené děti, takže každý pomáhal, pokud mohl tomu druhému. Od donesení čaje, odvedení na pokoj, po tlačení vozíku. Nikde jsem dosud neviděla tolik tolerance, pomoci a soudržnosti. Mezi těmito dětmi se člověk zamyslí nad vlastním životem - co třeba již udělal dobrého, komu pomohl - a postupně mění žebříček hodnot. Dospělí se znova chovají jako děti, "blbnou" s nimi, postupně zapomínáte na okolní svět, žijete jen pro přítomnost a pro ty ostatní.

A protože byl tábor veden jako horolezecká výprava na Mt. Everest, museli jsme všichni hodně dokazovat. Od otužování v bazénu až po poznání nejrůznějších zvuků, nebo nás čekal odhad času, vzdáleností a velikostí. Jindy jsme zase např. museli - jako promočení horolezci - najít se zavázanýma očima šňůru a připnout na ni pomocí kolíčků co nejvíce svého ošacení (přitom jsme se pobavili menším pánským sriptýzem, když si jeden chlapec omylem stáhl v tom fofru i slipy).

Dokázali jsme si, že nám není cizí ani zručnost (vyráběli jsme figurky z papíru nebo také vlajky na náš výstup na vrchol). Prokázali jsme také odvahu (noční stezka v lese mezi běsnícími přírodními živly). Hledali jsme zapadlé horolezce pod lavinou (nebojte se, byli jen namalovaní na kartičkách a byli schovaní pod kamínky a na stromech). Také jsme stavěli své bivaky, horolezecké stany. A nevěřili byste, že se do prostoru 2 metrů krychlových vejde i patnáct horolezců a šerpů (a dá se tam i zpívat, svačit, dokonce i převlíkat svetr!).

Po zvládnutí všech úkolů a dosažení všech výškových táborů se mohl uskutečnit samotný výstup na Mt. Everest - místní kopec Cvilín. Během cesty propukla "vichřice" a my museli jít kus cesty spojeni "ruku v ruce". Potom nás zastihla sněžná slepota, takže jsme museli zvládnout další kus cesty se zavázanýma očima. Před vrcholem nás začal sužovat dokonce nedostatek kyslíku a na řadu musely přijít kyslíkové přístroje (nahrazené plynovými maskami). Po rychlém aklimatizování jsme je mohli sundat a rychle dorazit až k cíli naší horolezecké expedice. Na vrcholu jsme zabodli do země naše vlajky, společně se vyfotili naše nadšení a zapsali se do "Vrcholové expediční knihy".

Po návratu do tábora přišel sladký odpočinek a relaxování v perličkové koupeli, někdo zase odpočíval u kulečníku, jiný u ping-pongu. (Dokonce i nevidomý Olda prokázal určitý talent.) Ale to největší nás teprve čekalo - večerní diskotéka! Řádění prokládalo udílení věcných cen za úklid pokojů, diplomů a upomínkových předmětů.

V den odjezdu se nikomu domů nechtělo. Proč nejde zastavit čas? Není tedy divu, že vše ve vás zanechá velkou vzpomínku na to, co běžně nepoznáte a nezažijete. Na jednu velkou rodinu, ve které není závist a nenávist, ale jen láska a porozumění. Alespoň tak jsem to cítila já.

Iva Mališková

Zvětšit