Když rodiče mají slzy v očích - Handicap Zlín
Nacházíte se: Nástěnka / Napsali o nás

Když rodiče mají slzy v očích

13. 8. 2010

Mladá fronta Dnes


Vizovice

"Klapka...ááá jedem!."
"Kššššššš," napodobuje Veronika otevření lahve. Pak jiná dívka nalévá vodu do sklenice. "Á stop, hotovo." Tak vypadalo včera dopoledne dění v dabingovém studiu na okraji Vizovic.
Přestože se tam točil film, který stoprocentně získá slavného Oscara, známé tváře chyběly. Film totiž točí táborníci. Třetina z nich má mentální a třetina tělesný handicap. Ostatní děti postižení nemají.
 "Dohromady se snáší výborně. Problémy a hádky tam nemusíme řešit," pochvaluje si vedoucí tábora Aleš Chudárek.

 Letní tábor pro zdravé i postižené děti, který pořádá zlínské občanské sdružení Handicap, je tradicí. Pokaždé má nosné téma, letos je to film.
 "Děti si vyzkouší všechno, co takové řemeslo obnáší. Učí se točit, hrát, animovat i stříhat. Na konci bude galavečer a udílení pověstných Oscarů," popsal Chudárek.
 
Tábor je vítanou změnou pro děti i pro jejich rodiče. Ti, kteří pečují o dítě s postižením, mají totiž jen málo možností si odpočinout. Děti si navíc mohou posunout vlastní hranice.
 "Všechny tábory natáčíme. pak se setkáme s rodiči, pustíme jim to a oni nevěří svým očím, co jejich děti dokážou," uvedl vedoucí. Rodiče se totiž o své děti dost bojí. Často zbytečně.
 
"Třeba by je nenapadlo, že mohou zvládnout lanovou dráhu. Když pak vidí, jak je dítě šikovné, mívají slzy v očích," podotkl. Nejdůleřitější ale je, že děti s postižením mají šanci prožít léto stejně jako jejich šťastnější vrstevníci. K tomu najdou kamarády a posílí si sebevědomí.  "Bez víry v sebe sama nebudou mít odvahu začlenit se do společnosti," tvrdí Chudárek.
 
Na šestačtyřicet dětí dohlíží ve Vizovicích osmnáct dospělých. Dělají to zdarma a ve svém volném čase.  "Jsou neuvěřitelně obětaví, dobrovolnictví má cenu zlata," nešetří chválou vedoucí tábora. "Musí dětem pomáhat s hygienou, s přesunem na vozík nebo s oblékáním. A k tomu zvládat program."

 

Zvětšit