Na?e projekty

 

Facebook
Napsali o nás


Senior nemusí do domova
   
Petra Procházková | 15.11.2010 | ... Napsali o nás


ZLÍNSKÝ KRAJ. Když Marie Vodárková ze Zlína před lety překročila pětasedmdesátku, cítila, že jí ubývají fyzické síly. "Usoudila jsem, že mi bude lépe v domově důchodců," vzpomíná.


Najít místo v pobytovém zařízení ale nebylo snadné, a tak začala žena využívat terénní sociální služby. Ty nabízí řada společností - od charit až po domovy důchodců. "Obrovská výhoda je, že člověk může zůstat ve svém přirozeném prostředí," vysvětlila Lenka Špendlíková ze zlínského sdružení "Handicap(?)".

Nabídka pečovatelských služeb obvykle zahrnuje pomoc s přípravou nebo podáním jídla, osobní hygienou nebo chodem domácnosti. Asistentky či pečovatelky mohou přinést nákup, doprovodi seniora k lékaři nebo na úřad.

"Když mohou lidé zůstat v kontaktu s přáteli a nemusejí se stěhovat, má to velký vliv především na psychiku. A s ní úzce souvisí i zdraví a vůbec chuť do života," dodala Špendlíková. Terénní služby jsou placené. Zatímco jejich nabídka je u různých poskytovatelů velmi podobná, cena se liší. "U nás lidé platí za hodinu práce asistentky padesát korun," nastínila Špendlíková. A dodala, že jde o vztah zajištěný smlouvou, ve které si senior přesně stanoví, jakou pomoc chce.


Na stejném principu fungují také charity. Například v Novém Hrozenkově pomohou seniorům i naštípat dříví nebo zatopit v kamnech. "Pečovatelky zajíždějí na samoty. Máme třeba klienta ve stavení bez vody, kterou musíme přinášet," popsala vedoucí pečovatelské služby Charity Nový Hrozenkov Jana Orságová. V zimě se prý často stává, že autem prostě neprojedou. Pak pečovatelky zaparkují a k domům pokračují pěšky. "Lidé jsou rádi, že k nim dorazíme, přesvědčíme se, že jsou v pořádku," dodala Orságová.

Podporu od terénních pracovnic najdou zájemci také v některých pobytových zařízeních. Třeba v orokovickém Senioru je možné hledat nejen ubytování, ale také ambulantní a terénní služby.

Důchodce, který chce žít doma a využívat podporu pečovatelské služby, by však měl být do určité míry soběstačný. "Pečovatelky mohou navštívit domácnost i několikrát denně. Ale pokud je člověk plně ležící a odkázaný na celodenní péči, terénní služba nemůže dostačovat," konstatovala ředitelka otrokovického Seniora Ivana Vardanová.

Přečteno: 3891x (naposledy 26.6.2022 v 19:00)

Handicap Zlín, z.s. © 2004 - 2022 | www.handicap.cz | handicap(a)handicap.cz
Pedstavujeme se Vm
Nai partnei 2021
Nai partnei 2020 Standardy kvality na vbornou!